| Manufacturer Part Number: | IRKL56/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL56/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL56/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL56/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL56/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL56/04A is new and unused, you can buy IRKL56/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL56/04A.
| VS-VSKDS209/150 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | VS-VSKDS209/150.pdf | |
| C440M | SCR 600V 1400A Standard Recovery Chassis Mount Press-Pak (Pow-R-Disc) | C440M.pdf | |
| SI7946DP-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 150V 2.1A PPAK SO-8 | SI7946DP-T1-GE3.pdf | |
| SI4451DY-T1-GE3 | MOSFET P-CH 12V 10A 8-SOIC | SI4451DY-T1-GE3.pdf | |
| SY89809ALTH | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 750MHz 32-TQFP | SY89809ALTH.pdf | |
| TMS320DM6437ZWT6 | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361-BGA | TMS320DM6437ZWT6.pdf | |
| TLC3702IDRG4 | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, TTL 8-SOIC | TLC3702IDRG4.pdf | |
| M27C256B-12F1 | IC EPROM UV 256KBIT 120NS 28CDIP | M27C256B-12F1.pdf | |
| XC6124C325MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124C325MR-G.pdf | |
| S-1206B14-M3T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.4V 250mA SOT-23-3 | S-1206B14-M3T1U.pdf | |
| MCP1825T-0802E/ET | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 0.8V 500mA 5-DDPAK | MCP1825T-0802E/ET.pdf |