| Manufacturer Part Number: | IRKL56/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL56/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL56/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL56/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL56/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL56/06A is new and unused, you can buy IRKL56/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL56/06A.
| BAS70SL | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOD923 | BAS70SL.pdf | |
| 1N4006GP-E3/73 | DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL | 1N4006GP-E3/73.pdf | |
| 1PMT5921B/TR13 | Zener Diode 6.8V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5921B/TR13.pdf | |
| BCX 55-16 E6327 | TRANS NPN 60V 1A SOT-89 | BCX 55-16 E6327.pdf | |
| PDTA113ZMB,315 | TRANS PREBIAS PNP 250MW 3DFN | PDTA113ZMB,315.pdf | |
| SSM6K211FE,LF | MOSFET N-CH 20V 3.2A ES6 | SSM6K211FE,LF.pdf | |
| 8N3SV75AC-0140CDI | VCXO IC 133.333333MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0140CDI.pdf | |
| LTC2144IUP-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2144IUP-14#TRPBF.pdf | |
| X93256UV14IZ-2.7 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 14-TSSOP | X93256UV14IZ-2.7.pdf | |
| EPM2210GF256C5 | IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA | EPM2210GF256C5.pdf | |
| EP1K100QC208-1N | IC FPGA 147 I/O 208QFP | EP1K100QC208-1N.pdf | |
| MSP430AFE223IPW | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 12MHz 4KB (4K x 8) FLASH 24-TSSOP | MSP430AFE223IPW.pdf | |
| EFM32JG1B100F128GM32-B0 | ARM® Cortex®-M3 Jade Gecko Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | EFM32JG1B100F128GM32-B0.pdf | |
| P1010PSN5FFA | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 425-TEPBGA1 | P1010PSN5FFA.pdf | |
| 1B41BN | IC RTD SIGNAL COND HYBRID 38-DIP | 1B41BN.pdf |