| Manufacturer Part Number: | IRKL71/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 165A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL71/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL71/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL71/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL71/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL71/04A is new and unused, you can buy IRKL71/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL71/04A.
| PM600CLA060 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 600A Module | PM600CLA060.pdf | |
| BC212_D27Z | TRANS PNP 50V 0.3A TO-92 | BC212_D27Z.pdf | |
| M30840SGP#U5 | M32C/80 M16C™ M32C/80/84 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz ROMless 100-LFQFP (14x14) | M30840SGP#U5.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9065 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9065.pdf | |
| M37531E4GP#E2 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP 32-LQFP (7x7) | M37531E4GP#E2.pdf | |
| MAX4545EPP+ | IC VIDEO SWITCH QUAD SPST 20DIP | MAX4545EPP+.pdf | |
| IS82C37A | CMOS DMA Controller Interface 44-PLCC (16.58x16.58) | IS82C37A.pdf | |
| LT1499HS#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LT1499HS#PBF.pdf | |
| SN74ABT841ADBRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 10:10 IC Tri-State 24-SSOP | SN74ABT841ADBRE4.pdf | |
| SN74CB3Q3257DBQR | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-SSOP | SN74CB3Q3257DBQR.pdf | |
| 71256SA20YGI | IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ | 71256SA20YGI.pdf | |
| UBA2021T/N2,518 | IC CFL DRIVER 630V 14-SOIC | UBA2021T/N2,518.pdf |