| Manufacturer Part Number: | IRKL71/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 165A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL71/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL71/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL71/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL71/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL71/08A is new and unused, you can buy IRKL71/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL71/08A.
| DSP25-16A | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V (1.6kV) 28A Through Hole, Radial TO-3P-3 Full Pack | DSP25-16A.pdf | |
| NTHD4401PT1G | MOSFET 2P-CH 20V 2.1A CHIPFET | NTHD4401PT1G.pdf | |
| CSD17382F4T | MOSFET N-CH 30V 2.3A PICOSTAR | CSD17382F4T.pdf | |
| SI7160DP-T1-E3 | MOSFET N-CH 30V 20A PPAK SO-8 | SI7160DP-T1-E3.pdf | |
| JANTXV2N6849U | MOSFET P-CH 100V 6.5A | JANTXV2N6849U.pdf | |
| 8N3Q001EG-0135CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 40MHz, 50MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0135CDI.pdf | |
| AD8402ARUZ100-REEL | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | AD8402ARUZ100-REEL.pdf | |
| LFEC6E-4TN144C | IC FPGA 97 I/O 144TQFP | LFEC6E-4TN144C.pdf | |
| MC9S08SE4CWL | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SOIC W | MC9S08SE4CWL.pdf | |
| MC9S12C96MPBER | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | MC9S12C96MPBER.pdf | |
| DS4520E+TRL | I/O Expander 9 I²C 400kHz 16-TSSOP | DS4520E+TRL.pdf | |
| MAX4236BEUA+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4236BEUA+T.pdf | |
| S-24C04DI-J8T1U5 | IC EEPROM | S-24C04DI-J8T1U5.pdf | |
| TPS2231PWPRG4 | IC PWR INTERFACE SW SNGL24HTSSOP | TPS2231PWPRG4.pdf | |
| DS1233-10+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | DS1233-10+.pdf |