| Manufacturer Part Number: | IRKL91/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL91/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL91/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL91/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL91/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL91/04A is new and unused, you can buy IRKL91/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL91/04A.
| MBRF12020R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 20V 60A Chassis Mount TO-244AB | MBRF12020R.pdf | |
| BAS21-7 | Diode Standard 200V 200mA Surface Mount SOT-23-3 | BAS21-7.pdf | |
| AU3PDHM3/87A | Diode Avalanche 200V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) | AU3PDHM3/87A.pdf | |
| HMPP-3865-TR1 | RF Diode PIN - 2 Independent 50V 1A MiniPak 1412 | HMPP-3865-TR1.pdf | |
| ZXMP6A18DN8TA | MOSFET 2P-CH 60V 3.7A 8-SOIC | ZXMP6A18DN8TA.pdf | |
| MRF6S21100NBR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.05A 2.11GHz ~ 2.16GHz 14.5dB 23W TO-272 WB-4 | MRF6S21100NBR1.pdf | |
| AON7466 | MOSFET N-CH | AON7466.pdf | |
| IRL3402STRL | MOSFET N-CH 20V 85A D2PAK | IRL3402STRL.pdf | |
| LM3S1Z16-IQR50-C0 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LM3S1Z16-IQR50-C0.pdf | |
| LM3S3826-IQR50-C5T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LM3S3826-IQR50-C5T.pdf | |
| AT24CS02-XHM-T | IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT24CS02-XHM-T.pdf | |
| SI3461-E01-GMR | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 11-QFN (3x3) | SI3461-E01-GMR.pdf | |
| S-1313D14-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.4V 200mA SC-82AB | S-1313D14-N4T1U3.pdf | |
| LT3007ETS8-2.5#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 20mA TSOT-23-8 | LT3007ETS8-2.5#TRMPBF.pdf | |
| NCV4269DW | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 20-SOIC | NCV4269DW.pdf |