| Manufacturer Part Number: | IRKT105/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 235A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT105/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT105/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 105A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 235A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT105/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT105/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT105/04A is new and unused, you can buy IRKT105/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT105/04A.
| QRF0640T30 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 136A Chassis Mount Module | QRF0640T30.pdf | |
| NSR05T40P2T5G | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD923 | NSR05T40P2T5G.pdf | |
| STTH3006W | DIODE GEN PURP 600V 30A DO247 | STTH3006W.pdf | |
| 2EZ170D5E3/TR8 | Zener Diode 170V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ170D5E3/TR8.pdf | |
| PBSS4130PANP,115 | TRANS NPN/PNP 30V 1A 6HUSON | PBSS4130PANP,115.pdf | |
| KSC945GTA | TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 | KSC945GTA.pdf | |
| NSVDTC113EM3T5G | TRANS NPN 50V 0.1A SOT723 | NSVDTC113EM3T5G.pdf | |
| 870919BVILFT | IC CLK GENERATOR LVCMOS 28PLCC | 870919BVILFT.pdf | |
| 8N4SV75LC-0166CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0166CDI.pdf | |
| AFS250-QNG180I | IC FPGA 65 I/O 180QFN | AFS250-QNG180I.pdf | |
| DSPIC33FJ06GS202AT-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33FJ06GS202AT-I/MM.pdf | |
| PI5A100WEX | 4 Circuit IC Switch 2:1 10 Ohm 16-SOIC | PI5A100WEX.pdf | |
| KSZ9031MNXCA-TR | 4/4 Transceiver Full Ethernet 64-QFN (8x8) | KSZ9031MNXCA-TR.pdf | |
| S-8254AAZFT-TB-U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 16-TSSOP | S-8254AAZFT-TB-U.pdf | |
| MAX719CSE | - Converter, Palmtop Computer Voltage Regulator IC 2 Output 16-SO | MAX719CSE.pdf |