| Manufacturer Part Number: | IRKT105/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 235A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT105/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT105/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 105A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 235A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT105/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT105/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT105/08A is new and unused, you can buy IRKT105/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT105/08A.
| GDZ9V1B-G3-18 | Zener Diode 9.1V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ9V1B-G3-18.pdf | |
| VWO85-14IO1 | SCR Module 1400V 59A 3-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module | VWO85-14IO1.pdf | |
| SI4116DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 25V 18A 8-SOIC | SI4116DY-T1-GE3.pdf | |
| 8N4SV76KC-0097CDI | VCXO IC 38.88MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0097CDI.pdf | |
| LM3S8938-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S8938-IBZ50-A2T.pdf | |
| W681360RG | PCM Interface 13 b PCM Audio Interface 20-SSOP | W681360RG.pdf | |
| TLV2362IPSRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TLV2362IPSRG4.pdf | |
| LM1279N | IC VIDEO AMP SYS 110MHZ 20-DIP | LM1279N.pdf | |
| MC14049UBD | Inverter IC 6 Channel 16-SOIC | MC14049UBD.pdf | |
| 71342SA55J8 | IC SRAM 32KBIT 55NS 52PLCC | 71342SA55J8.pdf | |
| LM2645MTDX/NOPB | Embedded systems, Console/Set-Top boxes PMIC 48-TSSOP | LM2645MTDX/NOPB.pdf | |
| LD29080PT18R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 800mA PPAK | LD29080PT18R.pdf |