| Manufacturer Part Number: | IRKT105/10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1000V 235A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT105/10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT105/10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 105A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 235A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT105/10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT105/10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT105/10A is new and unused, you can buy IRKT105/10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT105/10A.
| BA783S-HE3-08 | RF Diode PIN - Single 35V 100mA SOD-323 | BA783S-HE3-08.pdf | |
| 1N5379C/TR12 | Zener Diode 110V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5379C/TR12.pdf | |
| IRF820LPBF | MOSFET N-CH 500V 2.5A TO-262 | IRF820LPBF.pdf | |
| FDZ202P | MOSFET P-CH 20V 5.5A BGA | FDZ202P.pdf | |
| MC100H641FN | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 65MHz 28-LCC (J-Lead) | MC100H641FN.pdf | |
| MAX535BEUA | 13 Bit Digital to Analog Converter 1 8-uMAX | MAX535BEUA.pdf | |
| LTC1560-1CS8#TRPBF | IC FILTER ELLIPTIC LOWPASS 8SOIC | LTC1560-1CS8#TRPBF.pdf | |
| PCA9537DP,118 | I/O Expander 4 I²C, SMBus 400kHz 10-TSSOP | PCA9537DP,118.pdf | |
| MTCH652T-I/MV | IC TOUCH CTRLR | MTCH652T-I/MV.pdf | |
| UCC5687PM | SCSI, LVD Terminator 27 Terminations 64-LQFP (10x10) | UCC5687PM.pdf | |
| GS2978-CNE3 | IC CABLE DRIVER DUAL 16QFN | GS2978-CNE3.pdf | |
| 74ACT175SJ | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP | 74ACT175SJ.pdf | |
| 74AHCT138S16-13 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | 74AHCT138S16-13.pdf | |
| MC100EL58DR2G | Multiplexer 1 x 2:1 8-SOIC | MC100EL58DR2G.pdf | |
| MT29F32G08CFACBWP-12:C | IC FLASH 32GBIT 48TSOP | MT29F32G08CFACBWP-12:C.pdf |