| Manufacturer Part Number: | IRKT106/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 235A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT106/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT106/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 105A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 235A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT106/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT106/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT106/12A is new and unused, you can buy IRKT106/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT106/12A.
| HFA140NH60R | Diode Standard 600V 140A Chassis Mount HALF-PAK | HFA140NH60R.pdf | |
| SB530-E3/51 | Diode Schottky 30V 5A Through Hole DO-201AD | SB530-E3/51.pdf | |
| KSC3488OBU | TRANS NPN 25V 0.3A TO-92S | KSC3488OBU.pdf | |
| TN6725A_D26Z | TRANS NPN DARL 50V 1.2A TO-226 | TN6725A_D26Z.pdf | |
| FDN302P | MOSFET P-CH 20V 2.4A SSOT3 | FDN302P.pdf | |
| 8N4SV76LC-0088CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0088CDI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-1153CDI8 | VCXO IC 100MHz, 40.5MHz, 67.5MHz, 135MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1153CDI8.pdf | |
| A54SX32A-2TQG176 | IC FPGA 147 I/O 176TQFP | A54SX32A-2TQG176.pdf | |
| LM3S9U92-IBZ80-A1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9U92-IBZ80-A1.pdf | |
| MAX3232ESE+T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SO | MAX3232ESE+T.pdf | |
| MAX414CSD | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | MAX414CSD.pdf | |
| SN74AUC32245GKER | Transceiver, Non-Inverting 4 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 96-LFBGA (13.5x5.5) | SN74AUC32245GKER.pdf | |
| CY7C199CN-15ZXC | IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP | CY7C199CN-15ZXC.pdf | |
| MAX4211FEUE | Current Monitor Regulator High-Side 16-TSSOP | MAX4211FEUE.pdf | |
| IXDN502D1T/R | IC MOSF DRIVER FAST DUAL 6-DFN | IXDN502D1T/R.pdf |