| Manufacturer Part Number: | IRKT26/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 60A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT26/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT26/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT26/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT26/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT26/04A is new and unused, you can buy IRKT26/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT26/04A.
| 3SBMB1F | BRIDGE RECT 3A 100V PCB | 3SBMB1F.pdf | |
| VLZ24-GS08 | Zener Diode 24V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ24-GS08.pdf | |
| BZX585-B4V3,135 | Zener Diode 4.3V 300mW ±2% Surface Mount SOD-523 | BZX585-B4V3,135.pdf | |
| SMAJ5933AE3/TR13 | Zener Diode 22V 3W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5933AE3/TR13.pdf | |
| STL4P2UH7 | MOSFET P-CH 20V 4A PWRFLAT2X2 | STL4P2UH7.pdf | |
| IXGR24N120C3D1 | IGBT PT 1200V 48A 200W Through Hole ISOPLUS247™ | IXGR24N120C3D1.pdf | |
| NGTB50N60S1WG | IGBT Trench 600V 100A 417W Through Hole TO-247-3 | NGTB50N60S1WG.pdf | |
| 8N4SV76BC-0031CDI8 | VCXO IC 80MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0031CDI8.pdf | |
| LC4032V-5T48C | IC CPLD 32MC 5NS 48TQFP | LC4032V-5T48C.pdf | |
| A54SX16P-TQG176 | IC FPGA 147 I/O 176TQFP | A54SX16P-TQG176.pdf | |
| EP4CE55F29C7N | IC FPGA 374 I/O 780FBGA | EP4CE55F29C7N.pdf | |
| MB91F522BSCPMC1-GSE1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 320KB (320K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB91F522BSCPMC1-GSE1.pdf | |
| HA1630S08CMEL-E | General Purpose Amplifier 1 Circuit SC-88A | HA1630S08CMEL-E.pdf | |
| GX3146-CBE3 | IC CROSSPOINT SWITCH 50X50BGA | GX3146-CBE3.pdf | |
| 72V275L15TFGI8 | IC FIFO SS 32768X18 15NS 64STQFP | 72V275L15TFGI8.pdf |