| Manufacturer Part Number: | IRKT26/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 60A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT26/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT26/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT26/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT26/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT26/06A is new and unused, you can buy IRKT26/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT26/06A.
| HFA16TA60CSTRL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 8A (DC) Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | HFA16TA60CSTRL.pdf | |
| BZX384C3V6-HE3-18 | Zener Diode 3.6V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C3V6-HE3-18.pdf | |
| 8N3SV75AC-0146CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0146CDI8.pdf | |
| ADS5433IPJYG3 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 52-QFP (10x10) | ADS5433IPJYG3.pdf | |
| LTC2634HUD-LMX10#PBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634HUD-LMX10#PBF.pdf | |
| EP20K1000EBC652-2 | IC FPGA 488 I/O 652BGA | EP20K1000EBC652-2.pdf | |
| MKL17Z64VFM4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | MKL17Z64VFM4.pdf | |
| MB91018BGL-GS-105E1 | IC MCU 32BIT FR-0.18 BGA | MB91018BGL-GS-105E1.pdf | |
| LM3S9997-IBZ80-C5T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9997-IBZ80-C5T.pdf | |
| LT1218CN8#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LT1218CN8#PBF.pdf | |
| LM833N | Audio Amplifier 2 Circuit 8-DIP | LM833N.pdf | |
| CD74ACT652M | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | CD74ACT652M.pdf | |
| MX29LV160DBXHI-90G | IC FLASH 16MBIT 90NS 48WFBGA | MX29LV160DBXHI-90G.pdf | |
| S-8240AAC-I6T1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SNT-6A | S-8240AAC-I6T1U.pdf | |
| S-8261ADEMD-G5ET2U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-6 | S-8261ADEMD-G5ET2U.pdf |