| Manufacturer Part Number: | IRKT26/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 60A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT26/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT26/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT26/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT26/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT26/08A is new and unused, you can buy IRKT26/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT26/08A.
| STD901T | TRANS NPN DARL 350V 4A DPAK | STD901T.pdf | |
| BC182LB_D74Z | TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 | BC182LB_D74Z.pdf | |
| IRF7749L1TRPBF | MOSFET N-CH 60V 33A DIRECTFETL8 | IRF7749L1TRPBF.pdf | |
| FDS8433A | MOSFET P-CH 20V 5A 8-SOIC | FDS8433A.pdf | |
| SUD50N10-18P-E3 | MOSFET N-CH 100V 8.2A TO252 | SUD50N10-18P-E3.pdf | |
| 8N4SV75LC-0119CDI8 | VCXO IC 533MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0119CDI8.pdf | |
| 8N4SV75EC-0012CDI | VCXO IC 672.1627MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0012CDI.pdf | |
| ADS1244IDGSRG4 | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 10-VSSOP | ADS1244IDGSRG4.pdf | |
| ADC1413D125HN/C1,5 | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 56-HVQFN (8x8) | ADC1413D125HN/C1,5.pdf | |
| MAX5732AUTN+T | 16 Bit Digital to Analog Converter 32 56-TQFN (8x8) | MAX5732AUTN+T.pdf | |
| APA150-FGG256 | IC FPGA 186 I/O 256FBGA | APA150-FGG256.pdf | |
| PIC16F527-E/JP | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 20-UQFN (3x3) | PIC16F527-E/JP.pdf | |
| LM3S1N11-IQC50-C0T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1N11-IQC50-C0T.pdf | |
| ISL55004IB-T13 | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | ISL55004IB-T13.pdf | |
| ADUM3190WTRQZ | Isolator, Error Amplifier IC Shunt Regulators, Linear Power Supplies, Inverters, UPS 16-QSOP | ADUM3190WTRQZ.pdf |