| Manufacturer Part Number: | IRKT26/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT26/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT26/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT26/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT26/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT26/12A is new and unused, you can buy IRKT26/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT26/12A.
| MBRD20200CT-13 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 10A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | MBRD20200CT-13.pdf | |
| NSV40201LT1G | TRANS NPN 40V 2A SOT-23-3 | NSV40201LT1G.pdf | |
| IXBF12N300 | IGBT 3000V 26A 125W Through Hole ISOPLUS i4-PAC™ | IXBF12N300.pdf | |
| WMS7170100S | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | WMS7170100S.pdf | |
| ATSAMD20J14A-CU | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-UFBGA (5x5) | ATSAMD20J14A-CU.pdf | |
| MC9S08RE8CFGE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC9S08RE8CFGE.pdf | |
| SN65HVD234DG4 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65HVD234DG4.pdf | |
| 74LVCH245APW,118 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LVCH245APW,118.pdf | |
| CLVTH16244AQDLREP | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | CLVTH16244AQDLREP.pdf | |
| CD74ACT74QM96G4Q1 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | CD74ACT74QM96G4Q1.pdf | |
| SN74LV139AD | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOIC | SN74LV139AD.pdf | |
| TLVH431BIDBVR | Shunt Voltage Reference IC 18V ±0.5% 70mA SC-74A, SOT-753 | TLVH431BIDBVR.pdf | |
| LT1268CQ#PBF | Buck, Boost, Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.244V 1 Output 7.5A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LT1268CQ#PBF.pdf |