| Manufacturer Part Number: | IRKT26/14A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT26/14A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT26/14A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT26/14A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT26/14A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT26/14A is new and unused, you can buy IRKT26/14A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT26/14A.
| SE30AFJ-M3/6A | DIODE GEN PURP 600V 3A DO221AC | SE30AFJ-M3/6A.pdf | |
| T500038004AQ | SCR Standard Recovery | T500038004AQ.pdf | |
| XP0654300L | TRANS 2NPN 10V 0.065A SMINI6 | XP0654300L.pdf | |
| FCPF260N65FL1 | MOSFET N-CH 650V 15A TO220 | FCPF260N65FL1.pdf | |
| LTC1864IMS8#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | LTC1864IMS8#TRPBF.pdf | |
| AD7328BRUZ-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 7, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | AD7328BRUZ-REEL.pdf | |
| CS5580-ISZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 24-SSOP | CS5580-ISZ.pdf | |
| CD74HCT4053PWR | 3 Circuit IC Switch 2:1 130 Ohm 16-TSSOP | CD74HCT4053PWR.pdf | |
| LT1125CSW#TRPBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-SO | LT1125CSW#TRPBF.pdf | |
| PI74ALVCH16260A | D-Type, Addressable 1 Channel 12:24 IC Tri-State 56-TSSOP | PI74ALVCH16260A.pdf | |
| S-8337AACC-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8337AACC-T8T1G.pdf |