| Manufacturer Part Number: | IRKT26/16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT26/16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT26/16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT26/16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT26/16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT26/16A is new and unused, you can buy IRKT26/16A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT26/16A.
| GBPC1504W-G | RECTIFIER BRIDGE 15A 400V GBPCW | GBPC1504W-G.pdf | |
| RS 4FS | Diode Standard 1500V (1.5kV) 2.5A Through Hole | RS 4FS.pdf | |
| BDX54C-S | TRANS PNP DARL 100V 8A | BDX54C-S.pdf | |
| BSH205,215 | MOSFET P-CH 12V 0.75A SOT-23 | BSH205,215.pdf | |
| MX7576JN+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 18-PDIP | MX7576JN+.pdf | |
| LPC11U35FBD48/401, | ARM® Cortex®-M0 LPC11Uxx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LPC11U35FBD48/401,.pdf | |
| SPC5605BF1VLQ6 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 768KB (768K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC5605BF1VLQ6.pdf | |
| 8100613EA | IC SW ANLG CMOS DPST | 8100613EA.pdf | |
| SY55852UKG-TR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 10MSOP | SY55852UKG-TR.pdf | |
| 74CB3T3383DBQRG4 | Bus FET Exchange Switch 5 x 2:2 24-SSOP/QSOP | 74CB3T3383DBQRG4.pdf | |
| W9751G6KB-18 | IC DDR2 SDRAM 512MBIT 1.875NS | W9751G6KB-18.pdf | |
| IS42S32160D-7BLI | IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA | IS42S32160D-7BLI.pdf | |
| A6268KLPTR-T | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) PWM Dimming 16-TSSOP-EP | A6268KLPTR-T.pdf | |
| L9953LXPTR | Door Actuator PMIC PowerSSO-36 | L9953LXPTR.pdf | |
| XC6121F629ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121F629ER-G.pdf |