| Manufacturer Part Number: | IRKT27/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 60A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT27/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT27/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT27/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT27/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT27/08A is new and unused, you can buy IRKT27/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT27/08A.
| JANTX1N978BUR-1 | Zener Diode 51V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N978BUR-1.pdf | |
| DCX114EU-7-F | TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 | DCX114EU-7-F.pdf | |
| FDP7N50 | MOSFET N-CH 500V 7A TO-220 | FDP7N50.pdf | |
| 8T49N222B-004NLGI | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN | 8T49N222B-004NLGI.pdf | |
| RX-5412SF: B3 PURE SN | Real Time Clock (RTC) IC Time Event Recorder SPI 24-SOP (0.213", 5.40mm Width) | RX-5412SF: B3 PURE SN.pdf | |
| LTC1096LIS8#PBF | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | LTC1096LIS8#PBF.pdf | |
| AD5253BRUZ50-RL7 | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP | AD5253BRUZ50-RL7.pdf | |
| MAX5150BCPE+ | 13 Bit Digital to Analog Converter 2 16-PDIP | MAX5150BCPE+.pdf | |
| XC5VFX130T-1FFG1738I | IC FPGA 840 I/O 1738FCBGA | XC5VFX130T-1FFG1738I.pdf | |
| MPC555LFMVR40 | PowerPC MPC5xx Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 448KB (448K x 8) FLASH 272-PBGA (27x27) | MPC555LFMVR40.pdf | |
| ADG409BN | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-PDIP | ADG409BN.pdf | |
| MAX9920ASA+T | Current Sense Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX9920ASA+T.pdf | |
| MAX4275BKEUA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4275BKEUA.pdf | |
| 72V81L15PA8 | IC FIFO ASYNCH 512X9 56TSSOP | 72V81L15PA8.pdf | |
| CD74ACT257M96 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | CD74ACT257M96.pdf |