| Manufacturer Part Number: | IRKT27/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 60A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT27/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT27/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT27/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT27/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT27/12A is new and unused, you can buy IRKT27/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT27/12A.
| SY100H646LJC | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 160MHz 28-LCC (J-Lead) | SY100H646LJC.pdf | |
| ICS650G-36LFT | IC CLOCK NETWORK/PCI 16-TSSOP | ICS650G-36LFT.pdf | |
| 8N4DV85EC-0098CDI | VCXO IC 130MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0098CDI.pdf | |
| LTC2240CUP-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2240CUP-12#PBF.pdf | |
| C8051F336-GMR | 8051 C8051F33x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-QFN (4x4) | C8051F336-GMR.pdf | |
| C8051F220-GQ | 8051 C8051F2xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F220-GQ.pdf | |
| MSP430F477IZQW | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 32KB (32K x 8 + 256B) FLASH 113-BGA Microstar Junior (7x7) | MSP430F477IZQW.pdf | |
| Z8523008VSC00TR | Interface 44-PLCC | Z8523008VSC00TR.pdf | |
| TS4998IQT | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 16-QFN (4x4) | TS4998IQT.pdf | |
| LT3973HDD-5#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 750mA 10-WFDFN Exposed Pad | LT3973HDD-5#PBF.pdf | |
| L4941BV | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A TO-220AB | L4941BV.pdf | |
| MIC5321-SJYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 2.5V 150mA 6-MLF® (1.6x1.6) | MIC5321-SJYML-TR.pdf | |
| ISL9011AIRCJZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.8V 150mA, 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9011AIRCJZ.pdf |