| Manufacturer Part Number: | IRKT41/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT41/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT41/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT41/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT41/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT41/04A is new and unused, you can buy IRKT41/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT41/04A.
| R9G01822XX | Diode Standard 1800V (1.8kV) 2200A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R9G01822XX.pdf | |
| BZX384C7V5-G3-08 | Zener Diode 7.5V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C7V5-G3-08.pdf | |
| 8N4SV75FC-0161CDI8 | VCXO IC 212MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0161CDI8.pdf | |
| X1228S14-2.7 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | X1228S14-2.7.pdf | |
| PIC18F23K20-E/SS | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-SSOP | PIC18F23K20-E/SS.pdf | |
| R5F212K2SYFP#X6 | R8C R8C/2x/2K Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F212K2SYFP#X6.pdf | |
| Z8F0223SJ005EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0223SJ005EC.pdf | |
| AD8556ACPZ-REEL7 | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 16-LFCSP-VQ (4x4) | AD8556ACPZ-REEL7.pdf | |
| 72V36110L10PF | IC FIFO SYNC 131KX36 10NS 128QFP | 72V36110L10PF.pdf | |
| AS6C4008A-55BINTR | IC SRAM 4M 512KX8 36TFBGA | AS6C4008A-55BINTR.pdf | |
| UCC27211DPRR | IC DVR HIGH/LOW SIDE 4A 10WSON | UCC27211DPRR.pdf | |
| BTS3118DATMA1 | IC SWITCH N-CH LOW SIDE DPAK | BTS3118DATMA1.pdf | |
| S-13A1A1C-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.25V 1A 6-HSOP | S-13A1A1C-E6T1U3.pdf |