| Manufacturer Part Number: | IRKT41/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT41/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT41/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT41/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT41/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT41/06A is new and unused, you can buy IRKT41/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT41/06A.
| GHXS030A120S-D4 | Diode Array 2 Independent Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 30A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GHXS030A120S-D4.pdf | |
| S1FLG-M-18 | DIODE SW 400V DO-219AB | S1FLG-M-18.pdf | |
| SMBG5919A/TR13 | Zener Diode 5.6V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5919A/TR13.pdf | |
| MMDT4126-7-F | TRANS 2PNP 25V 0.2A SOT363 | MMDT4126-7-F.pdf | |
| FMM75-01F | MOSFET 2N-CH 100V 75A I4-PAC-5 | FMM75-01F.pdf | |
| 8N4Q001EG-1080CDI | Clock Oscillator IC 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-1080CDI.pdf | |
| AD7876BR-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7876BR-REEL.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9167 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9167.pdf | |
| MAX202EEWE+ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX202EEWE+.pdf | |
| SP3224ECA-L | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | SP3224ECA-L.pdf | |
| LM293DRE4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM293DRE4.pdf | |
| CD40107BPWR | NAND Gate IC 2 Channel Open Drain 8-TSSOP | CD40107BPWR.pdf | |
| 74V1T86CTR | XOR (Exclusive OR) IC 1 Channel SOT-323-5 | 74V1T86CTR.pdf | |
| MC74LCX258M | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOEIAJ | MC74LCX258M.pdf | |
| S29GL032N90FFI033 | IC FLASH MEM 32MBIT 64BGA | S29GL032N90FFI033.pdf |