| Manufacturer Part Number: | IRKT41/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT41/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT41/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT41/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT41/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT41/08A is new and unused, you can buy IRKT41/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT41/08A.
| SBL4030PT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 40A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | SBL4030PT.pdf | |
| MMBD770T1 | RF Diode Schottky - Single 70V 200mA 120mW SC-70-3 (SOT323) | MMBD770T1.pdf | |
| MM3Z7V5T1G | Zener Diode 7.5V 300mW ±6% Surface Mount SOD-323 | MM3Z7V5T1G.pdf | |
| SMUN5211DW1T1G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.187W SOT363 | SMUN5211DW1T1G.pdf | |
| STP40NF20 | MOSFET N-CH 200V 40A TO-220 | STP40NF20.pdf | |
| MK2049-36SITR | IC VCXO PLL CLK SYNTH 20-SOIC | MK2049-36SITR.pdf | |
| MCP47FEB11A3T-E/ST | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 8-TSSOP | MCP47FEB11A3T-E/ST.pdf | |
| AD7564ARS-B | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-SSOP | AD7564ARS-B.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9044 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9044.pdf | |
| TMS320F2801GGMA | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 32KB (16K x 16) FLASH 100-BGA MICROSTAR (10.1x10.1) | TMS320F2801GGMA.pdf | |
| MC9S12KG128CFUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12KG128CFUE.pdf | |
| MAX13053ASA+T | 1/1 Transceiver Full CAN 8-SOIC | MAX13053ASA+T.pdf | |
| INA134UA/2K5E4 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-SOIC | INA134UA/2K5E4.pdf | |
| PTN3381BBS,518 | IC LEVEL SHIFTER HDMI/DVI 48VQFN | PTN3381BBS,518.pdf | |
| OV00788-U44G-1E | IC ASIC TV ENCODER SEC 82BGA | OV00788-U44G-1E.pdf |