| Manufacturer Part Number: | IRKT41/10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1000V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT41/10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT41/10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT41/10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT41/10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT41/10A is new and unused, you can buy IRKT41/10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT41/10A.
| MBR40L15CW | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 15V 20A Through Hole TO-247-3 | MBR40L15CW.pdf | |
| DZ2J03000L | Zener Diode 3V 200mW ±5% Surface Mount SMini2-F5-B | DZ2J03000L.pdf | |
| 843022AGLFT | IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP | 843022AGLFT.pdf | |
| CYIFS782BSXC | IC CLOCK SS LOW EMI 8-SOIC | CYIFS782BSXC.pdf | |
| S9S12HZ128J3VAL | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | S9S12HZ128J3VAL.pdf | |
| MC68376BGCFT20 | CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 20MHz ROMless 160-QFP (28x28) | MC68376BGCFT20.pdf | |
| M30290FAHP#U7A | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/29 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | M30290FAHP#U7A.pdf | |
| MC68LC040FE40A | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 40MHz 184-CQFP (31.3x31.3) | MC68LC040FE40A.pdf | |
| MAX9001EUB+ | Amplifier, Comparator, Reference IC Smart Card 10-uMAX | MAX9001EUB+.pdf | |
| LP3921SQE/NOPB | IC PMU BATTERY CHRGR/REG 32-LLP | LP3921SQE/NOPB.pdf | |
| BQ2084DBTR-V143G4 | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ2084DBTR-V143G4.pdf | |
| MAX6965ATE+T | LED Driver IC 9 Output Linear 50mA 16-TQFN (3x3) | MAX6965ATE+T.pdf | |
| IR3080M | Processor PMIC 32-MLPQ (5x5) | IR3080M.pdf | |
| MC34164P-3RP | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | MC34164P-3RP.pdf | |
| LM2940CT-5.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A TO-220-3 | LM2940CT-5.0/NOPB.pdf |