| Manufacturer Part Number: | IRKT42/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT42/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT42/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT42/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT42/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT42/06A is new and unused, you can buy IRKT42/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT42/06A.
| BZX85C33 | Zener Diode 33V 1W ±6% Through Hole DO-41 | BZX85C33.pdf | |
| IXFA7N60P3 | MOSFET N-CH 600V 7A TO-263AA | IXFA7N60P3.pdf | |
| MK3724GLFTR | IC VCXO DTV/SET-TOP 16-TSSOP | MK3724GLFTR.pdf | |
| 8N4SV76FC-0134CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0134CDI.pdf | |
| 5AGZME3E2H29I3LN | IC FPGA 342 I/O 780HBGA | 5AGZME3E2H29I3LN.pdf | |
| MB90522BPFV-GS-157 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90520B Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 120-PQFP (20x20) | MB90522BPFV-GS-157.pdf | |
| KMPC850SRVR80BU | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 256-PBGA (23x23) | KMPC850SRVR80BU.pdf | |
| TLK2711IRCP | 16/16 Transceiver 64-HVQFP | TLK2711IRCP.pdf | |
| DS92LX2122SQX/NOPB | 1.05Gbps Deserializer 1 Input 21 Output 48-WQFN (7x7) | DS92LX2122SQX/NOPB.pdf | |
| TLV2721CDBVRG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TLV2721CDBVRG4.pdf | |
| CY74FCT573TQCT | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP/QSOP | CY74FCT573TQCT.pdf | |
| MC10E452FNR2 | D-Type Register 1 Channel 5 x 1:1 IC Differential 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10E452FNR2.pdf | |
| IDT71V67602S133BG | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA | IDT71V67602S133BG.pdf | |
| XC6124A247MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A247MG-G.pdf | |
| TPS562209DDCR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 2A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | TPS562209DDCR.pdf |