| Manufacturer Part Number: | IRKT42/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT42/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT42/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT42/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT42/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT42/08A is new and unused, you can buy IRKT42/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT42/08A.
| RGP10DHE3/73 | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | RGP10DHE3/73.pdf | |
| 2EZ100D10E3/TR12 | Zener Diode 100V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ100D10E3/TR12.pdf | |
| TT8K11TCR | MOSFET 2N-CH 30V 3A TSST8 | TT8K11TCR.pdf | |
| FDS6984S | MOSFET 2N-CH 30V 5.5A/8.5A 8SOIC | FDS6984S.pdf | |
| ISL90460UIE527Z-TK | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SC-70-5 | ISL90460UIE527Z-TK.pdf | |
| LTC2655CUF-H12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 20-QFN (4x4) | LTC2655CUF-H12#PBF.pdf | |
| LTC2637HMS-LZ12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637HMS-LZ12#PBF.pdf | |
| 5AGXFA7H4F35I3N | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXFA7H4F35I3N.pdf | |
| Z8S18010FEC | Z8S180 Microprocessor IC Z180 1 Core, 8-Bit 10MHz 80-QFP | Z8S18010FEC.pdf | |
| TDA8950J/N1,112 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 23-DBS | TDA8950J/N1,112.pdf | |
| ADV7180BCPZ | IC VIDEO DECODER SDTV 40-LFCSP | ADV7180BCPZ.pdf | |
| XC6124E525MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124E525MR-G.pdf | |
| XC6124A220ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124A220ER-G.pdf |