| Manufacturer Part Number: | IRKT42/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT42/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT42/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT42/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT42/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT42/12A is new and unused, you can buy IRKT42/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT42/12A.
| CY23FS04ZXI-5 | IC CLOCK GENERATOR | CY23FS04ZXI-5.pdf | |
| A54SX16A-1PQG208I | IC FPGA 175 I/O 208QFP | A54SX16A-1PQG208I.pdf | |
| PIC16LF877A-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC16LF877A-I/ML.pdf | |
| S9S12G96F0MLH | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | S9S12G96F0MLH.pdf | |
| 74AHC245BQ,115 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DHVQFN (4.5x 2.5) | 74AHC245BQ,115.pdf | |
| M74VHC1G135DTT1G | NAND Gate IC 1 Channel Schmitt Trigger, Open Drain 5-TSOP | M74VHC1G135DTT1G.pdf | |
| CYD09S18V18-200BBXC | IC SRAM 9MBIT 200MHZ 256FBGA | CYD09S18V18-200BBXC.pdf | |
| MAX6865UK17D2S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK17D2S+T.pdf | |
| MCP1602T-150I/MS | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 500mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MCP1602T-150I/MS.pdf | |
| LD2985BM31R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 150mA SOT-23-5 | LD2985BM31R.pdf |