| Manufacturer Part Number: | IRKT56/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT56/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT56/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT56/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT56/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT56/04A is new and unused, you can buy IRKT56/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT56/04A.
| 1N4006GP-M3/54 | DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL | 1N4006GP-M3/54.pdf | |
| JAN2N6300 | TRANS NPN DARL 60V 8A TO66 | JAN2N6300.pdf | |
| IRFR13N15DPBF | MOSFET N-CH 150V 14A DPAK | IRFR13N15DPBF.pdf | |
| CDC2351DBG4 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | CDC2351DBG4.pdf | |
| ADS7887SDBVT | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-6 | ADS7887SDBVT.pdf | |
| BU21025GUL-E2 | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit I²C Interface VCSP50L2 | BU21025GUL-E2.pdf | |
| MPC8313ECZQAFFB | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 333MHz 516-TEPBGA (27x27) | MPC8313ECZQAFFB.pdf | |
| SN65HVD05PE4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | SN65HVD05PE4.pdf | |
| LT1413CN8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LT1413CN8#PBF.pdf | |
| TLC2274AIPWG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLC2274AIPWG4.pdf | |
| 74HC125PW,118 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | 74HC125PW,118.pdf | |
| CD4508BPWR | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Standard 24-TSSOP | CD4508BPWR.pdf | |
| S29GL01GP13FFIV13 | IC FLASH MEM 1GBIT 64BGA | S29GL01GP13FFIV13.pdf | |
| LTC4210-2CS6#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose TSOT-23-6 | LTC4210-2CS6#TRPBF.pdf | |
| MIC2588-1YM | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | MIC2588-1YM.pdf |