| Manufacturer Part Number: | IRKT56/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT56/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT56/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT56/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT56/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT56/06A is new and unused, you can buy IRKT56/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT56/06A.
| PMEG4030EP,115 | DIODE SCHOTTKY 40V 3A SOD128 | PMEG4030EP,115.pdf | |
| EM 1BV1 | DIODE GEN PURP 800V 1A AXIAL | EM 1BV1.pdf | |
| SS1FL3HM3/H | DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO-219AB | SS1FL3HM3/H.pdf | |
| RM 11AV1 | DIODE GEN PURP 600V 1.2A AXIAL | RM 11AV1.pdf | |
| NHPJ08S600G | Diode Standard 600V 8A Through Hole TO-220FP | NHPJ08S600G.pdf | |
| R9G21011ASOO | DIODE FAST REC R9G 1100A 1000V | R9G21011ASOO.pdf | |
| 2EZ11DE3/TR8 | Zener Diode 11V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ11DE3/TR8.pdf | |
| IRF830ASTRL | MOSFET N-CH 500V 5A D2PAK | IRF830ASTRL.pdf | |
| HMC830LP6GE | IC FRACT-N PLL W/VCO 40QFN | HMC830LP6GE.pdf | |
| 8N3SV75BC-0073CDI8 | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0073CDI8.pdf | |
| UPD78F0451GA-HAB-AX | 78K/0 78K0/Lx3 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) FLASH | UPD78F0451GA-HAB-AX.pdf | |
| MB90347APFV-G-106-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347APFV-G-106-BND.pdf | |
| ZLP32300H2816C | Z8 Crimzon™ ZLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) OTP | ZLP32300H2816C.pdf | |
| LM3S5791-IBZ80-C3T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S5791-IBZ80-C3T.pdf | |
| LTC1385ISW#TRPBF | 2/2 Transceiver Full RS562 18-SOIC | LTC1385ISW#TRPBF.pdf |