| Manufacturer Part Number: | IRKT56/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT56/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT56/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT56/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT56/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT56/08A is new and unused, you can buy IRKT56/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT56/08A.
| BZX84B15-G3-18 | Zener Diode 15V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B15-G3-18.pdf | |
| PMBT3906YS,115 | TRANS 2PNP 40V 0.2A 6TSSOP | PMBT3906YS,115.pdf | |
| MAX148BCAP | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX148BCAP.pdf | |
| ISL22323TFR16Z-TK | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-QFN-EP (4x4) | ISL22323TFR16Z-TK.pdf | |
| MCP47FVB22A0-E/ST | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-TSSOP | MCP47FVB22A0-E/ST.pdf | |
| LC4128V-75TN144E | IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP | LC4128V-75TN144E.pdf | |
| AT94K40AL-25DQU | IC FPSLIC 40K GATE 25MHZ 208QFP | AT94K40AL-25DQU.pdf | |
| TLV2622IDGK | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | TLV2622IDGK.pdf | |
| PI5C3245LEX | Bus Switch 8 x 1:1 20-TSSOP | PI5C3245LEX.pdf | |
| SN74AUP1T34DSFR | Voltage Level Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 6-SON (1x1) | SN74AUP1T34DSFR.pdf | |
| AT49BV802AT-70TI SL383 | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP | AT49BV802AT-70TI SL383.pdf | |
| LTC4089EDJC-5#PBF | IC USB POWER MANAGER 22-DFN | LTC4089EDJC-5#PBF.pdf | |
| APX803-23SRG-7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT23R | APX803-23SRG-7.pdf | |
| X40415S8-A | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-SOIC | X40415S8-A.pdf | |
| LM4040DIM7-2.0/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | LM4040DIM7-2.0/NOPB.pdf |