| Manufacturer Part Number: | IRKT57/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT57/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT57/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT57/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT57/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT57/04A is new and unused, you can buy IRKT57/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT57/04A.
| BTA204W-800C,135 | TRIAC 800V 1A SC73 | BTA204W-800C,135.pdf | |
| BC309ATA | TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 | BC309ATA.pdf | |
| 8N3Q001FG-0145CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 200MHz, 333MHz, 400MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0145CDI8.pdf | |
| ADS7822UG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | ADS7822UG4.pdf | |
| AD5293BRUZ-100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 14-TSSOP | AD5293BRUZ-100.pdf | |
| XC2VP40-5FGG676C | IC FPGA 416 I/O 676FBGA | XC2VP40-5FGG676C.pdf | |
| AGL400V2-FGG256I | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | AGL400V2-FGG256I.pdf | |
| LE9500ABJC | IC SLIC 1CH UNIV 75V 28PLCC | LE9500ABJC.pdf | |
| TLV2464CPWG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV2464CPWG4.pdf | |
| SN10501DGK | IC VIDEO AMP R-R SNGL HS 8VSSOP | SN10501DGK.pdf | |
| 74ACT652MTCX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74ACT652MTCX.pdf | |
| S99-50221 | IC MEMORY 512MB PAGE 64FBGA | S99-50221.pdf | |
| 70P264L40BYGI | IC SRAM 256KBIT 40NS 81CABGA | 70P264L40BYGI.pdf | |
| BQ34Z950DBTR | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 44-TSSOP | BQ34Z950DBTR.pdf | |
| LT3844IFE#PBF | Buck, Boost, SEPIC Regulator Positive or Negative Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP-EP | LT3844IFE#PBF.pdf |