| Manufacturer Part Number: | IRKT57/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT57/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT57/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT57/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT57/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT57/06A is new and unused, you can buy IRKT57/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT57/06A.
| A330B | DIODE STD 1200A 200V DO-200AA | A330B.pdf | |
| IRFBG20PBF | MOSFET N-CH 1000V 1.4A TO-220AB | IRFBG20PBF.pdf | |
| 854104AGLF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 700MHz 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 854104AGLF.pdf | |
| 8N3SV76AC-0177CDI8 | VCXO IC 1124MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0177CDI8.pdf | |
| AD8300ARZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | AD8300ARZ-REEL.pdf | |
| PIC16F84-04I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC | PIC16F84-04I/SO.pdf | |
| MPC8313VRAFFC | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 333MHz 516-TEPBGA (27x27) | MPC8313VRAFFC.pdf | |
| STG3820BJR | 4 Circuit IC Switch 2:2 5.8 Ohm FlipChip 30 | STG3820BJR.pdf | |
| MAX3238IPW | 5/3 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | MAX3238IPW.pdf | |
| W25Q32FWZPIG | IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8WSON | W25Q32FWZPIG.pdf | |
| MAX5975AETE+T | Converter Offline Flyback, Forward Topology 100kHz ~ 600kHz 16-TQFN (3x3) | MAX5975AETE+T.pdf | |
| NCP5222MNR2G | Multiphase Controller PMIC 28-QFN (4x4) | NCP5222MNR2G.pdf | |
| NCP304HSQ47T1 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | NCP304HSQ47T1.pdf | |
| MAX6129AEUK25+T | Series Voltage Reference IC ±0.4% 4mA SC-74A, SOT-753 | MAX6129AEUK25+T.pdf | |
| LTC3853HUJ#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 40-QFN (6x6) | LTC3853HUJ#TRPBF.pdf |