| Manufacturer Part Number: | IRKT57/10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1000V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT57/10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT57/10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT57/10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT57/10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT57/10A is new and unused, you can buy IRKT57/10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT57/10A.
| VS-1EFU06-M3/I | DIODE ULT FAST 1A 600V DO219AB | VS-1EFU06-M3/I.pdf | |
| RGP02-20EHE3/73 | Diode Standard 2000V (2kV) 500mA Through Hole DO-204AL (DO-41) | RGP02-20EHE3/73.pdf | |
| MMBZ4708-HE3-18 | Zener Diode 22V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4708-HE3-18.pdf | |
| IXFX26N120P | MOSFET N-CH 1200V 26A PLUS247 | IXFX26N120P.pdf | |
| IRF5210STRR | MOSFET P-CH 100V 40A D2PAK | IRF5210STRR.pdf | |
| 9DB104BGLF | IC BUFFER 4OUTPUT DIFF 28-TSSOP | 9DB104BGLF.pdf | |
| AD7478AARMZ-REEL7 | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7478AARMZ-REEL7.pdf | |
| MAX1483CSA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX1483CSA+.pdf | |
| TLV1391CDBVT | Comparator Differential Open Collector SOT-23-5 | TLV1391CDBVT.pdf | |
| 74HCT30DB,112 | NAND Gate IC 1 Channel 14-SSOP | 74HCT30DB,112.pdf | |
| CD4093BMT | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | CD4093BMT.pdf | |
| AT28BV64B-20JI | IC EEPROM 64KBIT 200NS 32PLCC | AT28BV64B-20JI.pdf | |
| DS1833Z-10+T&R | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-223-3 | DS1833Z-10+T&R.pdf | |
| S-8338ACEC-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8338ACEC-T8T1G.pdf |