| Manufacturer Part Number: | IRKT71/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 165A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT71/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT71/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT71/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT71/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT71/08A is new and unused, you can buy IRKT71/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT71/08A.
| 1N5931BE3/TR13 | Zener Diode 18V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5931BE3/TR13.pdf | |
| T9K7300903DH | SCR Standard Recovery | T9K7300903DH.pdf | |
| NB6L14SMNTXG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 2GHz 16-VFQFN Exposed Pad | NB6L14SMNTXG.pdf | |
| 8N3SV76FC-0116CDI8 | VCXO IC 70.656MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0116CDI8.pdf | |
| 8N4SV76EC-0164CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0164CDI8.pdf | |
| HCPL-7560-060E | Isolated Module 8-DIP | HCPL-7560-060E.pdf | |
| STM8S207C8T6 | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH | STM8S207C8T6.pdf | |
| PIC16F18854T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F18854T-I/SO.pdf | |
| 74HC4060DB,112 | IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SSOP | 74HC4060DB,112.pdf | |
| S-80842CLPF-B63TFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80842CLPF-B63TFU.pdf | |
| S-80935CLPF-G65TFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80935CLPF-G65TFU.pdf | |
| X5325V14I-2.7T1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 14-TSSOP | X5325V14I-2.7T1.pdf | |
| ADP5071ACPZ-R7 | Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive and Negative (Dual Rail) Adjustable 0.8V, 1.6V 2 Output 1.2A, 2A 20-WFQFN Exposed Pad, CSP | ADP5071ACPZ-R7.pdf |