| Manufacturer Part Number: | IRKT71/10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1000V 165A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT71/10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT71/10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT71/10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT71/10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT71/10A is new and unused, you can buy IRKT71/10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT71/10A.
| BYD17G,115 | Diode Avalanche 400V 1.5A Surface Mount MELF | BYD17G,115.pdf | |
| L2004V6TP | TRIAC SENS GATE 200V 4A TO251 | L2004V6TP.pdf | |
| SI4401BDY-T1-GE3 | MOSFET P-CH 40V 8.7A 8-SOIC | SI4401BDY-T1-GE3.pdf | |
| FQPF15P12 | MOSFET P-CH 120V 15A TO-220F | FQPF15P12.pdf | |
| 74FCT3807SOG | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | 74FCT3807SOG.pdf | |
| SI5347A-A-GMR | IC CLK BUFFER PLL 64QFN | SI5347A-A-GMR.pdf | |
| AD7942BCPZRL | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-LFCSP-WD (3x3) | AD7942BCPZRL.pdf | |
| XCR3384XL-10TQ144I | IC CPLD 384MC 9NS 144QFP | XCR3384XL-10TQ144I.pdf | |
| P89LV51RB2BA,512 | 8051 89LV Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | P89LV51RB2BA,512.pdf | |
| HCT4066QPWRG4Q1 | 4 Circuit IC Switch 1:1 95 Ohm 14-TSSOP | HCT4066QPWRG4Q1.pdf | |
| ADG1401BRMZ | 1 Circuit IC Switch 1:1 1.3 Ohm 8-MSOP | ADG1401BRMZ.pdf | |
| 4127KG | Logarithmic Amplifier 2 Circuit 24-CDIP | 4127KG.pdf | |
| LMH6505MMX | Variable Gain Amplifier 1 Circuit 8-VSSOP | LMH6505MMX.pdf | |
| 74LCX16652MTD | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74LCX16652MTD.pdf | |
| AT24HC02BN-SH-B | IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOIC | AT24HC02BN-SH-B.pdf |