| Manufacturer Part Number: | IRKT72/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 165A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT72/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT72/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT72/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT72/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT72/12A is new and unused, you can buy IRKT72/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT72/12A.
| BZV55-B3V9,115 | Zener Diode 3.9V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80C | BZV55-B3V9,115.pdf | |
| MMSZ4703-G3-08 | Zener Diode 16V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4703-G3-08.pdf | |
| 1N5924D G | Zener Diode 9.1V 1.25W ±1% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5924D G.pdf | |
| K2200EH70 | Diac/Sidac Thyristor 205 ~ 230V 1A TO-92 | K2200EH70.pdf | |
| 8N4SV76FC-0140CDI | VCXO IC 133.333333MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0140CDI.pdf | |
| PIC24FJ32GA002T-I/SS | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SSOP | PIC24FJ32GA002T-I/SS.pdf | |
| KMPC8313EZQADDB | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 267MHz 516-TEPBGA (27x27) | KMPC8313EZQADDB.pdf | |
| M2S150S-1FCG1152I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 150K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 1152-FCBGA (35x35) | M2S150S-1FCG1152I.pdf | |
| AD8607ARMZ-R2 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8607ARMZ-R2.pdf | |
| MAX985EBT+TG45 | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 6-UCSP (1x1.52) | MAX985EBT+TG45.pdf | |
| SN74LVCH244APW | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVCH244APW.pdf | |
| SN74ABT125DRG4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74ABT125DRG4.pdf | |
| S-818A49AMC-BHDT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.9V 250mA SOT-23-5 | S-818A49AMC-BHDT2G.pdf | |
| KA350TU | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 33 V 3A TO-220-3 | KA350TU.pdf |