| Manufacturer Part Number: | IRKT91/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT91/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT91/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT91/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT91/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT91/06A is new and unused, you can buy IRKT91/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT91/06A.
| RURP1560_F085 | DIODE GEN PURP 600V 15A TO220-2 | RURP1560_F085.pdf | |
| JANTX1N5541C-1 | Zener Diode 22V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N5541C-1.pdf | |
| PSMN008-75B,118 | MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK | PSMN008-75B,118.pdf | |
| 8N4Q001EG-0078CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 200MHz, 300MHz, 400MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0078CDI8.pdf | |
| EPM7256ERC208-20 | IC CPLD 256MC 20NS 208RQFP | EPM7256ERC208-20.pdf | |
| XC4005L-5PQ100C | IC FPGA 77 I/O 100QFP | XC4005L-5PQ100C.pdf | |
| XC6VCX195T-1FF784I | IC FPGA 400 I/O 784FCBGA | XC6VCX195T-1FF784I.pdf | |
| 5AGXBB1D4F35I5N | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXBB1D4F35I5N.pdf | |
| 5AGXMB7G6F40C6N | IC FPGA 704 I/O 1517FBGA | 5AGXMB7G6F40C6N.pdf | |
| MC68HC711E20CFN3 | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 3MHz 20KB (20K x 8) OTP 52-PLCC (19.1x19.1) | MC68HC711E20CFN3.pdf | |
| HCTL-2017-PLC | Encoder to Microprocessor Interface 20-PLCC (9x9) | HCTL-2017-PLC.pdf | |
| VND810SP-E | IC DVR HI SIDE 2CH 3.5A PWRSO10 | VND810SP-E.pdf | |
| X5043PIZ-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5043PIZ-2.7A.pdf | |
| LM3677LEE-1.2/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA 6-UFDFN | LM3677LEE-1.2/NOPB.pdf | |
| LTC3631EMS8E#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 0.8V 1 Output 100mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3631EMS8E#TRPBF.pdf |