| Manufacturer Part Number: | IRKT91/10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1000V 210A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT91/10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT91/10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT91/10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT91/10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT91/10A is new and unused, you can buy IRKT91/10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT91/10A.
| VS-HFA16TB120SHM3 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 16A Surface Mount TO-263 (D2Pak) | VS-HFA16TB120SHM3.pdf | |
| SMZJ3799B-M3/5B | Zener Diode 27V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3799B-M3/5B.pdf | |
| SI1488DH-T1-E3 | MOSFET N-CH 20V 6.1A SC70-6 | SI1488DH-T1-E3.pdf | |
| 8N4SV76LC-0147CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0147CDI8.pdf | |
| MAX526CCNG | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 24-PDIP | MAX526CCNG.pdf | |
| ADSP-2186NKSTZ-320 | IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP | ADSP-2186NKSTZ-320.pdf | |
| XC3S400-5FTG256C | IC FPGA 173 I/O 256FTBGA | XC3S400-5FTG256C.pdf | |
| SN65HVD230QDRQ1 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65HVD230QDRQ1.pdf | |
| SN74HC245DW | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74HC245DW.pdf | |
| FSCQ1465RTYDTU | Converter Offline Flyback Topology 20kHz TO-220F-5L (Forming) | FSCQ1465RTYDTU.pdf | |
| LT1424CN8-9#PBF | Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable Fixed 9V 1 Output 200mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LT1424CN8-9#PBF.pdf | |
| LTC3407AEMSE-2#TRPBF | Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3407AEMSE-2#TRPBF.pdf | |
| LD1086D2T50 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1.5A D2PAK | LD1086D2T50.pdf |