| Manufacturer Part Number: | IRKT92/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 210A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT92/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT92/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT92/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT92/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT92/06A is new and unused, you can buy IRKT92/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT92/06A.
| GBJ3510-BP | IC RECT BRIDGE GPP 35A 1000V GBJ | GBJ3510-BP.pdf | |
| T507044064AQ | SCR 400V 63A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507044064AQ.pdf | |
| FJY3007R | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT523F | FJY3007R.pdf | |
| DMP4015SPS-13 | MOSFET P-CH 40V 8.5A POWERDI | DMP4015SPS-13.pdf | |
| IRF820A | MOSFET N-CH 500V 2.5A TO-220AB | IRF820A.pdf | |
| LFE3-95EA-8LFN672C | IC FPGA 380 I/O 672FBGA | LFE3-95EA-8LFN672C.pdf | |
| XE216-256-FB236-C20 | XCore XE Microcontroller IC 32-Bit 16-Core 2000MIPS ROMless 236-FBGA (10x10) | XE216-256-FB236-C20.pdf | |
| LMP8640QMKX-T/NOPB | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-6 | LMP8640QMKX-T/NOPB.pdf | |
| BQ20Z80DBTR-V102G4 | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ20Z80DBTR-V102G4.pdf | |
| DRV110APWR | IC CTRLR PWM CURRENT 14TSSOP | DRV110APWR.pdf | |
| CAT3200TDI-GT3 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.7V 1 Output 100mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | CAT3200TDI-GT3.pdf | |
| MPQ4458DQT-LF-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1A 10-WFDFN Exposed Pad | MPQ4458DQT-LF-P.pdf | |
| MC79M12CDTRKG | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -12V 500mA DPAK-3 | MC79M12CDTRKG.pdf | |
| S-1711D1925-M6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.9V, 2.5V 150mA SOT-23-6 | S-1711D1925-M6T1U.pdf | |
| S-1132B17-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 300mA SOT-89-5 | S-1132B17-U5T1G.pdf |