| Manufacturer Part Number: | IRKT92/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 210A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT92/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT92/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT92/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT92/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT92/08A is new and unused, you can buy IRKT92/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT92/08A.
| 1N5969 | Zener Diode 6.2V 5W ±5% Through Hole | 1N5969.pdf | |
| RN4905T5LFT | TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 | RN4905T5LFT.pdf | |
| IRL1404ZS | MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK | IRL1404ZS.pdf | |
| IRG5U100HH06E | IGBT Module Full Bridge Inverter 600V 130A 400W Chassis Mount POWIR ECO 2™ | IRG5U100HH06E.pdf | |
| IHW30N110R3FKSA1 | IGBT Trench 1100V 60A 333W Through Hole PG-TO247-3 | IHW30N110R3FKSA1.pdf | |
| MC10EP139DTR2G | IC CLK GEN 2/4 4/5/6 ECL 20TSSOP | MC10EP139DTR2G.pdf | |
| X9410WV24Z | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP | X9410WV24Z.pdf | |
| W79E633A40PL | 8051 W79 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH | W79E633A40PL.pdf | |
| MPC755BVT300LE | PowerPC Microprocessor IC MPC7xx 1 Core, 32-Bit 300MHz 360-FCPBGA (25x25) | MPC755BVT300LE.pdf | |
| MC74HC4852AN | 2 Circuit IC Switch 4:1 400 Ohm 16-DIP | MC74HC4852AN.pdf | |
| MC1489MG | 0/4 Receiver RS232 SOEIAJ-14 | MC1489MG.pdf | |
| SN74AHC541DW | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AHC541DW.pdf | |
| 74LVQ74SCX | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | 74LVQ74SCX.pdf | |
| CY74FCT157CTSOCT | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | CY74FCT157CTSOCT.pdf | |
| S25FL132K0XNFI010 | IC FLASH 32MBIT | S25FL132K0XNFI010.pdf |