| Manufacturer Part Number: | IRKT92/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 210A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT92/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT92/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT92/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT92/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT92/12A is new and unused, you can buy IRKT92/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT92/12A.
| BAT46CWFILM | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 150mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAT46CWFILM.pdf | |
| MSG140 | Diode Schottky 40V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | MSG140.pdf | |
| MMSZ5250B-7 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5250B-7.pdf | |
| JAN2N5157 | TRANS NPN 500V 3.5A TO3 | JAN2N5157.pdf | |
| THS1030CPWRG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-TSSOP | THS1030CPWRG4.pdf | |
| LC4256C-5TN176C | IC CPLD 256MC 5NS 176TQFP | LC4256C-5TN176C.pdf | |
| MC10H116DR2G | 0/3 Receiver 16-SOIC | MC10H116DR2G.pdf | |
| MT48LC4M32B2B5-6A IT:L TR | IC SDRAM 128MBIT 166MHZ VFBGA | MT48LC4M32B2B5-6A IT:L TR.pdf | |
| CY62256L-70PC | IC SRAM 256KBIT 70NS 28DIP | CY62256L-70PC.pdf | |
| LT1510-5CGN#PBF | IC BATT CHARGER CONST V/I 16SSOP | LT1510-5CGN#PBF.pdf | |
| MAX16825EUE+ | LED Driver IC 3 Output Linear PWM Dimming 150mA 16-TSSOP-EP | MAX16825EUE+.pdf | |
| LM2674N-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LM2674N-5.0/NOPB.pdf | |
| MIC5231-3.0YM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 10mA SOT-23-5 | MIC5231-3.0YM5-TR.pdf |