| Manufacturer Part Number: | IRKT92/14A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 210A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT92/14A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT92/14A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT92/14A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT92/14A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT92/14A is new and unused, you can buy IRKT92/14A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT92/14A.
| VS-160MT140KPBF | IC BRIDGE 3PH 160A 1400V MTK | VS-160MT140KPBF.pdf | |
| VS-VSKJ71/06 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 40A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | VS-VSKJ71/06.pdf | |
| FMMT720TC | TRANS PNP 40V 1.5A SOT23-3 | FMMT720TC.pdf | |
| MRFE6S9125NR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 950mA 880MHz 20.2dB 27W TO-270 WB-4 | MRFE6S9125NR1.pdf | |
| EPM3032ATI44-10N | IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP | EPM3032ATI44-10N.pdf | |
| M4A5-64/32-7VNI48 | IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP | M4A5-64/32-7VNI48.pdf | |
| EPM7512AEFC256-10 | IC CPLD 512MC 10NS 256FBGA | EPM7512AEFC256-10.pdf | |
| XC4VSX35-10FF668I | IC FPGA 448 I/O 668FCBGA | XC4VSX35-10FF668I.pdf | |
| APA1000-CQ208M | IC FPGA 158 I/O 208CQFP | APA1000-CQ208M.pdf | |
| AT89C4051-24PC | 8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-PDIP | AT89C4051-24PC.pdf | |
| IDT79RV4640-267DUG | MIPS-I Microprocessor IC - 1 Core, 64-Bit 267MHz 128-PQFP (28x28) | IDT79RV4640-267DUG.pdf | |
| ISL8488EIB | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | ISL8488EIB.pdf | |
| SN65LVDS180DRG4Q1 | 1/1 Transceiver Full LVDS 14-SOIC | SN65LVDS180DRG4Q1.pdf | |
| AD8092ARZ-REEL7 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8092ARZ-REEL7.pdf | |
| TLC1079CDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC1079CDG4.pdf |