| Manufacturer Part Number: | IRKU41/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 70A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU41/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU41/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 70A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU41/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU41/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU41/08A is new and unused, you can buy IRKU41/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU41/08A.
| GDZ22B-G3-18 | Zener Diode 22V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ22B-G3-18.pdf | |
| R6008FNJTL | MOSFET N-CH 600V 8A LPTS | R6008FNJTL.pdf | |
| LTC2280IUP#PBF | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2280IUP#PBF.pdf | |
| ISPLSI 1016E-100LT44 | IC CPLD 64MC 10NS 44TQFP | ISPLSI 1016E-100LT44.pdf | |
| ATMEGA649V-8AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA649V-8AU.pdf | |
| MB91248SZPFV-GS-537E1 | FR60Lite RISC FR MB91245S Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91248SZPFV-GS-537E1.pdf | |
| SP5301CY-L/TR | 1/1 Transceiver Half USB 1.1 14-TSSOP | SP5301CY-L/TR.pdf | |
| SCANSTA112VSX/NOPB | Testing Equipment Interface 100-TQFP (14x14) | SCANSTA112VSX/NOPB.pdf | |
| SN74LVC373ANSRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74LVC373ANSRG4.pdf | |
| X5328V14I-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 14-TSSOP | X5328V14I-4.5A.pdf | |
| UA78L15ACLPRE3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 100mA TO-92-3 | UA78L15ACLPRE3.pdf | |
| UC3832NG4 | Linear Regulator Controller IC Positive Fixed 1 Output 14-PDIP | UC3832NG4.pdf |