| Manufacturer Part Number: | IRKU56/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 95A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU56/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU56/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 95A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU56/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU56/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU56/08A is new and unused, you can buy IRKU56/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU56/08A.
| HER602-T | Diode Standard 100V 6A Through Hole R-6 | HER602-T.pdf | |
| 1N2813RB | Zener Diode 15V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2813RB.pdf | |
| VS-ST183C04CFN1 | SCR 400V 690A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB, A-PUK | VS-ST183C04CFN1.pdf | |
| IRF3707ZCL | MOSFET N-CH 30V 59A TO-262 | IRF3707ZCL.pdf | |
| 5SGXMA4K1F40C2LN | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXMA4K1F40C2LN.pdf | |
| TLV320AIC32IRHBR | Stereo Audio Interface 24 b PCM Audio Interface 32-VQFN (5x5) | TLV320AIC32IRHBR.pdf | |
| AS8223-AMFP | Automotive Interface 44-MLF (9x9) | AS8223-AMFP.pdf | |
| MAX4414ESA+ | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4414ESA+.pdf | |
| SN74AS640DWR | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AS640DWR.pdf | |
| CD74HC85EE4 | Magnitude Comparator 4 Bit Active High Output A<B, A=B, A>B 16-PDIP | CD74HC85EE4.pdf | |
| CAT93C76ZD4I-GT3 | IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8TDFN | CAT93C76ZD4I-GT3.pdf | |
| PIC636 | Switching Regulator PMIC TO-66 | PIC636.pdf |