| Manufacturer Part Number: | IRKU56/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 95A Common Anode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU56/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU56/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Anode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 95A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 580A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU56/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU56/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU56/12A is new and unused, you can buy IRKU56/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU56/12A.
| BAS40Q-7-F | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23 | BAS40Q-7-F.pdf | |
| 125NQ015 | Diode Schottky 15V 120A Chassis Mount D-67 | 125NQ015.pdf | |
| MV2109G | DIODE TUNING 30V 200MA TO92-2 | MV2109G.pdf | |
| JANTXV1N4618D-1 | Zener Diode 2.7V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4618D-1.pdf | |
| IRFR214TRR | MOSFET N-CH 250V 2.2A DPAK | IRFR214TRR.pdf | |
| FGB30N6S2D | IGBT 600V 45A 167W Surface Mount TO-263AB | FGB30N6S2D.pdf | |
| 8N4Q001KG-0015CDI | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 187.5MHz, 200MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0015CDI.pdf | |
| LTC2668CUJ-16#PBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 16 40-QFN (6x6) | LTC2668CUJ-16#PBF.pdf | |
| AD7937AR | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC W | AD7937AR.pdf | |
| DAC7545GLURG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC | DAC7545GLURG4.pdf | |
| EP4CE30F29C6 | IC FPGA 532 I/O 780FBGA | EP4CE30F29C6.pdf | |
| MB91213APMC-GS-136E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-136E1.pdf | |
| ATTINY26-16SC | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-SOIC | ATTINY26-16SC.pdf | |
| MCP2561FDT-E/SN | 1/1 Transceiver CAN 8-SOIC | MCP2561FDT-E/SN.pdf | |
| TLV2763IDGSRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-VSSOP | TLV2763IDGSRG4.pdf |