| Manufacturer Part Number: | IRKU56/16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 95A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU56/16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU56/16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 95A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU56/16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU56/16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU56/16A is new and unused, you can buy IRKU56/16A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU56/16A.
| DB3X316F0L | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 30V 100mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | DB3X316F0L.pdf | |
| PMEG2015EJ,115 | DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A SOD323F | PMEG2015EJ,115.pdf | |
| BYW76RAS15-10-PH | Diode Standard 600V 3A Through Hole SOD-64 | BYW76RAS15-10-PH.pdf | |
| BZM55C27-TR | Zener Diode 27V 500mW Surface Mount MicroMELF | BZM55C27-TR.pdf | |
| MMFZ33T1G | Zener Diode 33V 500mW Surface Mount SOD-123 | MMFZ33T1G.pdf | |
| Q4010L5 | TRIAC 400V 10A TO220 | Q4010L5.pdf | |
| MAX11960ETJ+ | 20 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 32-TQFN (5x5) | MAX11960ETJ+.pdf | |
| ADC1213D125HN/C1,5 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 56-HVQFN | ADC1213D125HN/C1,5.pdf | |
| LM3S5U91-IQC80-A1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S5U91-IQC80-A1.pdf | |
| MC8641DVU1500KE | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.5GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8641DVU1500KE.pdf | |
| MCP2022-330E/P | 1/1 Transceiver Half LIN 14-PDIP | MCP2022-330E/P.pdf | |
| 24VL024T/ST | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24VL024T/ST.pdf | |
| TC647EOATR | Motor Driver Parallel 8-SOIC | TC647EOATR.pdf | |
| TPS3123J12DBVTG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3123J12DBVTG4.pdf | |
| TPS65290BMRHFT | - Converter, Energy Harvesting Voltage Regulator IC 3 Output 24-VQFN (5x4) | TPS65290BMRHFT.pdf |