| Manufacturer Part Number: | IRKU71/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 115A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU71/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU71/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 115A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU71/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU71/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU71/04A is new and unused, you can buy IRKU71/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU71/04A.
| VS-40HFR20M | Diode Standard, Reverse Polarity 200V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-40HFR20M.pdf | |
| DMG1016V-7 | MOSFET N/P-CH 20V SOT563 | DMG1016V-7.pdf | |
| STF6N95K5 | MOSFET N-CH 950V 9A TO-220FP | STF6N95K5.pdf | |
| APT25GR120BD15 | IGBT NPT 1200V 75A 521W Through Hole TO-247 | APT25GR120BD15.pdf | |
| AD9237BCPZRL7-20 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD9237BCPZRL7-20.pdf | |
| EP3SL110F1152C2 | IC FPGA 744 I/O 1152FBGA | EP3SL110F1152C2.pdf | |
| SN75ALS174ADWE4 | 4/0 Driver RS422, RS485 20-SOIC | SN75ALS174ADWE4.pdf | |
| ADM3222ARS-REEL7 | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | ADM3222ARS-REEL7.pdf | |
| EL5111IYE-T13 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-HMSOP | EL5111IYE-T13.pdf | |
| LTC6404CUD-1#TRPBF | ADC Driver IC Data Acquisition 16-QFN-EP (3x3) | LTC6404CUD-1#TRPBF.pdf | |
| SN74LS645-1DWG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LS645-1DWG4.pdf | |
| 74AUP2T1326GF,132 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 10-XSONU (1.7x1) | 74AUP2T1326GF,132.pdf | |
| SN74LVC1G04DRYRG4 | Inverter IC 1 Channel 6-SON (1.45x1) | SN74LVC1G04DRYRG4.pdf | |
| SN74LV573ATNSE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74LV573ATNSE4.pdf | |
| SN74AUP1T57DBVR | Voltage Level Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel SOT-23-6 | SN74AUP1T57DBVR.pdf |