| Manufacturer Part Number: | IRKU71/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 115A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU71/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU71/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 115A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU71/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU71/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU71/08A is new and unused, you can buy IRKU71/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU71/08A.
| PZU18DB2,115 | Zener Diode Array 2 Independent 18V 250mW ±2% 5-TSSOP | PZU18DB2,115.pdf | |
| FJPF3305H1TU | TRANS NPN 400V 4A TO-220F | FJPF3305H1TU.pdf | |
| 8N4SV76AC-0094CDI8 | VCXO IC 20MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0094CDI8.pdf | |
| AD5660CRM-1 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | AD5660CRM-1.pdf | |
| PIC32MM0016GPL020-I/ML | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC32MM0016GPL020-I/ML.pdf | |
| MB90212PF-GT-165-BNDE1 | IC MCU 16BIT FFMC-16F 80QFP | MB90212PF-GT-165-BNDE1.pdf | |
| 24AA02E48T-I/OT | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-5 | 24AA02E48T-I/OT.pdf | |
| 11LC161T-I/MS | IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8MSOP | 11LC161T-I/MS.pdf | |
| CAT28F512LI90 | IC FLASH 512KBIT 90NS 32DIP | CAT28F512LI90.pdf | |
| X5169S8-2.7T1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5169S8-2.7T1.pdf | |
| MAX17558ATJ+T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-TQFN-EP (5x5) | MAX17558ATJ+T.pdf |