| Manufacturer Part Number: | IRKU71/16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 115A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU71/16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU71/16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 115A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU71/16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU71/16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU71/16A is new and unused, you can buy IRKU71/16A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU71/16A.
| ES3CB-13 | Diode Standard 150V 3A Surface Mount SMB | ES3CB-13.pdf | |
| BULB903EDT4 | TRANS NPN | BULB903EDT4.pdf | |
| IRFP31N50L | MOSFET N-CH 500V 31A TO-247AC | IRFP31N50L.pdf | |
| ICS841608AKIT | IC CLOCK GENERATOR 32-VFQFPN | ICS841608AKIT.pdf | |
| 8N3SV76AC-0039CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0039CDI.pdf | |
| 8N3SV76EC-0134CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0134CDI.pdf | |
| TLC072IPE4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TLC072IPE4.pdf | |
| SN74LS125AD | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74LS125AD.pdf | |
| SN74LV08ADBR | AND Gate IC 4 Channel 14-SSOP | SN74LV08ADBR.pdf | |
| SN74AHCT139PW | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-TSSOP | SN74AHCT139PW.pdf | |
| LTC2935CTS8-2#TRMPBF | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TSOT-23-8 | LTC2935CTS8-2#TRMPBF.pdf | |
| LM25117QPSQE/NOPB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-WQFN (4x4) | LM25117QPSQE/NOPB.pdf |