| Manufacturer Part Number: | IRKU91/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 150A Common Anode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU91/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU91/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Anode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 150A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU91/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU91/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU91/08A is new and unused, you can buy IRKU91/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU91/08A.
| SI4569DY-T1-E3 | MOSFET N/P-CH 40V 7.6A 8-SOIC | SI4569DY-T1-E3.pdf | |
| LTC2631HTS8-LM12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2631HTS8-LM12#TRMPBF.pdf | |
| MAX551BCPA+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | MAX551BCPA+.pdf | |
| EPM7512AEBC256-10N | IC CPLD 512MC 10NS 256BGA | EPM7512AEBC256-10N.pdf | |
| SM32C6711DGDPI20EP | IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA | SM32C6711DGDPI20EP.pdf | |
| T1042NXE7MQB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ T1 4 Core, 64-Bit 1.4GHz 780-FCPBGA (23x23) | T1042NXE7MQB.pdf | |
| USB3340-EZK-TR | 1/1 Transceiver USB 2.0 32-QFN | USB3340-EZK-TR.pdf | |
| MAX262ACNG | IC FLTR SWCAP UNIV PRGRMBL 24DIP | MAX262ACNG.pdf | |
| 7204L35TP | IC FIFO ASYNCH 4KX9 35NS 28DIP | 7204L35TP.pdf | |
| IDT723653L12PF8 | IC FIFO SYNC 2048X36 128-TQFP | IDT723653L12PF8.pdf | |
| MAX17830GUN+ | Battery Multi-Function Controller IC 56-TSSOP | MAX17830GUN+.pdf | |
| XC6118N18AMR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6118N18AMR-G.pdf | |
| MC33375D-2.5G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 8-SOIC | MC33375D-2.5G.pdf | |
| MP8126DR-LF-Z | - Converter, LNB Voltage Regulator IC 1 Output 24-QFN (4x4) | MP8126DR-LF-Z.pdf |