| Manufacturer Part Number: | IRKU91/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 150A Common Anode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU91/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU91/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Anode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 150A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU91/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU91/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU91/12A is new and unused, you can buy IRKU91/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU91/12A.
| STD10PF06T4 | MOSFET P-CH 60V 10A DPAK | STD10PF06T4.pdf | |
| 8N3Q001FG-1069CDI8 | Clock Oscillator IC 250MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1069CDI8.pdf | |
| TMS320DM8148BCYE1 | IC DGTL MEDIA PROCESSR 684FCBGA | TMS320DM8148BCYE1.pdf | |
| AGLN030V5-ZQNG48I | IC FPGA 34 I/O 48QFN | AGLN030V5-ZQNG48I.pdf | |
| PIC18F65K22-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F65K22-I/PT.pdf | |
| M2S150T-FC1152 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 150K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 1152-FCBGA (35x35) | M2S150T-FC1152.pdf | |
| MAX350CAP+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 20-SSOP | MAX350CAP+T.pdf | |
| LMC6482IMM | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMC6482IMM.pdf | |
| MCP6541-E/P | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 8-PDIP | MCP6541-E/P.pdf | |
| AT45DQ161-SSHF2B-T | IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8SOIC | AT45DQ161-SSHF2B-T.pdf | |
| ICL7667CBA+ | IC MOSFET DVR DUAL PWR 8-SOIC | ICL7667CBA+.pdf | |
| LT1027BCN8-5#PBF | Series Voltage Reference IC ±0.05% 15mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LT1027BCN8-5#PBF.pdf | |
| MCP1650R-E/MS | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-MSOP | MCP1650R-E/MS.pdf | |
| MIC5325-1.2YMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 400mA 6-TMLF® (2x2) | MIC5325-1.2YMT-TR.pdf | |
| LP3875ES-2.5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A DDPAK/TO-263-5 | LP3875ES-2.5.pdf |