| Manufacturer Part Number: | IRKU91/16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 150A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU91/16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU91/16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 150A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU91/16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU91/16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU91/16A is new and unused, you can buy IRKU91/16A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU91/16A.
| BZX85C13-TR | Zener Diode 13V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | BZX85C13-TR.pdf | |
| T810-600G | TRIAC SENS GATE 600V 8A D2PAK | T810-600G.pdf | |
| BC856BW-G | TRANS PNP 65V 100A SOT323 | BC856BW-G.pdf | |
| PBSS4160K,115 | TRANS NPN 60V 0.75A SC59 | PBSS4160K,115.pdf | |
| NVMD3P03R2G | MOSFET 2P-CH 30V 2.34A 8SOIC | NVMD3P03R2G.pdf | |
| IRL530L | MOSFET N-CH 100V 15A TO-262 | IRL530L.pdf | |
| 954119DFLF | IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP | 954119DFLF.pdf | |
| EPM7064QC100-12 | IC CPLD 64MC 12NS 100QFP | EPM7064QC100-12.pdf | |
| XC6SLX45-2FGG676I | IC FPGA 358 I/O 676FBGA | XC6SLX45-2FGG676I.pdf | |
| XC4008E-3PQ208C | IC FPGA 144 I/O 208QFP | XC4008E-3PQ208C.pdf | |
| PIC24FJ64GA410-I/PT | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC24FJ64GA410-I/PT.pdf | |
| 74HCT423N,112 | Monostable Multivibrator 22ns 16-DIP | 74HCT423N,112.pdf | |
| W25X10CLUXIG TR | SPIFLASH 1M-BIT 4KB UNIFORM SECT | W25X10CLUXIG TR.pdf | |
| ISL9214AIRZ-T | IC BATTERY CHRGR LI-ION 10-DFN | ISL9214AIRZ-T.pdf | |
| TLVH431AQLP | Shunt Voltage Reference IC 18V ±1% 70mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | TLVH431AQLP.pdf |