| Manufacturer Part Number: | IRL540A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 28A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRL540A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRL540A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 28A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 58 mOhm @ 14A, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 54nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1580pF @ 25V | |
| Power - Max | 121W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRL540A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRL540A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of IRL540A is new and unused, you can buy IRL540A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRL540A.
| VS-ST083S08PFN2 | SCR 800V 135A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94) | VS-ST083S08PFN2.pdf | |
| AD7840JNZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 24-PDIP | AD7840JNZ.pdf | |
| AD5726YRSZ-1500RL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SSOP | AD5726YRSZ-1500RL7.pdf | |
| MPC8313EVRAFF | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 333MHz 516-TEPBGA (27x27) | MPC8313EVRAFF.pdf | |
| KSZ8893MQL | Ethernet Switch 10/100 Base-FX/T/TX I²C, SPI Interface 128-PQFP (14x20) | KSZ8893MQL.pdf | |
| SN74LS157N | Multiplexer 4 x 2:1 16-PDIP | SN74LS157N.pdf | |
| LTC4240CGN#PBF | Hot Swap Controller, Monitor 4 Channel CompactPCI™ 28-SSOP | LTC4240CGN#PBF.pdf | |
| LM3423MH/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 20-HTSSOP | LM3423MH/NOPB.pdf | |
| TPS22993RLWR | IC LOAD SWITCH 4CH I2C 20WQFN | TPS22993RLWR.pdf | |
| AS431BRTR-E1 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA TO-243AA | AS431BRTR-E1.pdf | |
| LX432CSE | Shunt Voltage Reference IC 20V ±1% 20mA SC-74A, SOT-753 | LX432CSE.pdf | |
| BA3257HFP-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed and Adjustable 2 Output 3.3V, Adjustable 1A HRP-5 | BA3257HFP-TR.pdf |